Penguin 2.0 – Další Úprava Algoritmu Google

Google Penguin Update

22.5.2013 Google vypustil svého dalšího tučňáka. Ačkoli předchozí Google Panda (nasazený v únoru 2011) dosáhl loni v září svého již dvacátého updatu (ve skutečnosti to byla Panda 3.3) a úpravách se stále pokračuje, update Penguina přišel až teď.

Ve článku o updatu Google Penguin jsme si řekli, co bylo jeho účelem – jednalo se ve stručnosti o oslabení stránek, které využívájí black hat seo. Sledoval tedy:

 • kvalitu odkazového profilu
 • anchor texty jednotlivých odkazů
 • přeoptimalizované stránky

Jenže Penguin 1.0 měl jednu slabinu – téměř nelezl na podstránky webu, soustředil se primárně na domovskou stránku.

O čem tedy je Google Penguin 2.0

Nový tučňák už si web vezme pořádně do parády. Pokud jste měli kvalitně zpracovanou domovskou stránku a nepovolené techniky byly aplikovány hlouběji ve strukturě samotného webu, pak jste byli prakticky nepoškozeni a tučňák si vás nevšiml.

Penguin 2.0 se již noří mnohem hlouběji a dokáže odhalit nepovolené praktiky i na nejrůznějších podstránkách vašeho webu.

Co dělat, pokud jste byli Penguinem 2.0 zasaženi?

Pokud jste po nasazení Google Pengui 2.0 updatu zjistili, že jste se propadli ve výsledcích vyhledávání Googlu, je potřeba začít jednat a dát vše do pořádku. Vzhledem k tomu, že Penguin je mnohem širšího nasazení, než Panda, je i práce na zotavování webu poměrně náročnější. Není to však zdaleka nemožné.

Zde je postup, co byste měli udělat:

1. Přehodnotit svého SEO pracovníka

Ať už pracuje na optimalizaci webu váš zaměstnanec, nebo jste si najali agenturu, pravděpodobně to dělají celé špatně, jinak by vás Penguin nezasáhl. Typickým příkladem je nakupování/vytváření tisíců zpětných odkazů (s velmi podobnými anchor texty) na nekvalitních webových stránkách.

Přehodnoťte situaci a přerušte spolupráci s takovou firmou a najměte si někoho, kdo to bude dělat opravdu dobře.

2. Pochopte princip vyhledávačů a nastavte si dlouhodobou strategii

Vyhledávače chtějí (a dělají proto všechno) nabízet uživatelům co nejkvalitnější výsledky. Pokud je váš web jen jeden z tisíce a nenabízí nic unikátního, pak nemáte žádný nárok na to, abyste obsadili první příčky vyhledávání.

Berte to tedy jako fakt a snažte se pracovat na svém webu tak, aby vašim návštěvníkům opravdu přinášel přidanou hodnotu, pomáhal a řešil problémy. Postavte si dlouhodobou strategii, vytvářejte kvalitní obsah a získávejte zpětné odkazy z kvalitních, autoritativních webů.

3. Zbavte se škodlivých odkazů

Nejdříve se ve svém účtu Webmaster Tools podívejte, které odkazy dělají paseku a nasledně je zkuste odstranit. Zažádejte webmastera webu, odkud odkazy vedou, o jejich odstranění.

Potom pomocí Google Disavow Tool zažádejte Google o ignorování odkazů, kterými jste si jisti, že jsou škodlivé, a nepodařilo se vám přesvědčit majitele webu, aby je sundal. S Google Disavow Tool je ovšem potřeba nakládat velmi obezřetně – kompletní návod na to, jak Google Disavow Tool funguje vydá na samostatný článek, tomu se budeme věnovat později.

4. Zažádejte o znovu-posouzení webu

Pokud jste odstranili všechny překážky, pošlete Googlu reconsideration request, tedy žádost o znovu-posouzení vašeho webu. Pokud Google zjistí, že jste odstranili všechny závady, budete zase volní jako ptáci.

5. Teď už čistě

Pokračujte ve vytváření kvalitního obsahu pro vaše webové stránky, pomáhejte návštěvníkům, buďte lepší než ostatní a získávejte takové zpětné odkazy, abyste se nemuseli bát dalších anti-spam akcí Googlu 😉

Závěr

Vzpamatovat se ze zasažení Google Penguinem není snadné, je to běh na delší trať… Holt, pokud se jednou rozhodnete, že se dáte na dráhu zakázaných praktik, jednou na to pořádně doplatíte. Počítejte tedy s tím, že náprava těchto škod, pokud jste byli opravdu znatelně zasaženi, bude trvat pár měsíců.

Byli jste zasaženi při-vyzbrojeným Penguinem? Nebo vás to úplně minulo? Zpozorovali jste nějaké změny?

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Do polí níže zadejte své jméno a e-mailovou adresu a získáte okamžitý přístup k e-mailovému rychlokurzu optimalizace www stránek a jako bonus obdržíte elektronickou publikaci Webové stránky snadno & bez znalostí, která vám objasní základy správně vytvořených www stránek i když jste naprostým laikem v oboru.


Váš e-mail nebude poskytnut žádné třetí straně. Sám nesnáším spam!

4 komentáře u Penguin 2.0 – Další Úprava Algoritmu Google

 1. Pingback: Jaká byla konference SEO Restart 2013 | Propagace na internetu

 2. Klára napsal:

  Uděláte prosím nějaký výstup na nový penguin 2.1 ?
  Děkuji.
  Klára

 3. Pingback: Penguin 2.0 – Další Úprava Algoritmu Google | RSS ze světa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jako jméno uvádějte prosím své opravdové jméno nebo přezdívku. Komentáře, které místo jména obsahují název firmy, webových stránek nebo klíčová slova jsou automaticky mazány!