V posledním roce se na českém internetu velmi rozšířily infoprodukty. Email Academy počínaje, přes Miliónové Impérium, aktuálně SEOškola a předpokládám, že na mnoha dalších se pracuje…
Proto by mě zajímalo, jak se vzděláváte vy, jaký je váš pohled na moderní způsoby vzdělávání a které z nich upřednostňujete před ostatními.
Ve své podstatě máme několik způsobů vzdělávání:
- knihy
- časopisy
- webové stránky
- školení
- kurzy
- audioknihy a podcasty
- další…
Já jsem se vždy učil nejčastěji pomocí knih a webových stránek. Četl jsem několik webových stránek, které se zabývaly tématem, o kterém jsem se potřeboval dozvědět více. Zároveň jsem průběžně četl knihy, které mi zase poskytovaly celistvý pohled na danou problematiku.
Jenže – obojí má své výhody a nevýhody.
Na internetu je neskutečné množství informací a najít pohromadě informace, které opravdu stojí za přečtení, není vůbec jednoduché. Navíc jste pořád u počítače, cinká vám Facebook, Twitter, email, takže ono ani s tím soustředěním to není nic extra.
Knihy jsou naopak skvělé, není nic lepšího, než si vzít nějakou knihu a učit se pěkně offline. A to ještě z materiálů, které jsou zpravidla velmi kvalitně zpracované. Jenže knih vychází poměrně málo a velmi rychle podléhají stáří. 3 roky stará kniha zabývající se nějakým dynamickým oborem (například internetovým marketingem :)) je zastaralá raz dva. Takže ani tady to není ideál…
Já osobně nejraději čtu knihy v digitální podobě, tak mám k dispozici nejnovější literaturu na pár kliknutí, nebo pár dotyků na displayi. Jednotný celosvětový trh digitální literatury je skvělá věc. Od té doby, co Apple pro ČR otevřel iBooks store je to vážně paráda a o čtení nemám nouzi (spíše ten čas :D).
Ovšem nezanedbatelnými vzdělávacími prostředky jsou také moderní infoprodukty, o kterých jsem se zmínil již v úvodu článku.
Osobně jsem se zúčastnil Email Academy a Miliónového Impéria (MI jsem však ještě neměl čas zhlédnout). Musím říct, že při sledování Email Academy se mi tento způsob vzdělávání velmi zalíbil. Osobně si myslím, že v tomto směru je opravdu budoucnost vzdělávání.
Proto bych se rád zeptal i vás…
Popravdě – velmi rád nakupuji klasické knihy, mohl bych strávit celý den v knihkupectví a utratit majlant za klasické knihy. Jenže – minimálně polovinu knih jsem nikdy nepřečetl a čekají na svůj čas.
Naopak – knihy, které mám v digitální podobě, jsem přečetl všechny. Tablet mám při sobě prakticky pořád a když mám chvíli volno a chuť – čtu, čtu a čtu…
Podcasty jsou jedním z mých nejoblíbenějších způsobů vzdělávání. Každý den strávím spoustu času v autě a není nic pohodlnějšího, než poslouchat namísto hudby něco poučného… Jaká je vaše zkušenost s podcasty? Posloucháte je vůbec? Napište mi do komentářů 😉
Jaký je váš pohled na budoucnost vzdělávání?
Preferujete raději tištěné knihy, popřípadě offline školení, nebo se raději věnujete dané problematice do hloubky pomocí digitálních infoproduktů, jakými jsou podcasty, literatura v digitální podobě, nebo online kurzy?
Pište pište pište 🙂 jsem vážně zvědav!
Mohlo by vás zajímat také:
Jako studentovi IT se mi zatím, překvapivě, nejvíce osvědčili knihy, hlavně v oblastech jako počítačové sítě, které mě baví.
Na monitoru nebo tak by to šlo také, tablet ani pořádnou čtečku nemám, jenže tam by mě rušili notifikace a pod.
Z knihy se mi tedy učí ze samostatných způsobů učení nejlépe.
Dále považuji za dobrý způsob přednášku/prezentaci/školení od někoho kdo to umí chytlavě a vtipně podat.
Z druhé strany „barikády“, jako IT instruktor na počítačových táborech, vidím, že pro děti je i tento způsob lákavý. A pokud někteří vyloženě nezlobí, tak si i něco odnesou. 🙂
No ja v posledni dobe posloucham hodne podcasty a mam nakoupenych nekolik infoproduktu ze zahranici. Kombinace videa a textovych materialu mi prijde super. Potom ctu knihy na ipadu, ale neexistuji knihy, ktere by resily do detailu to co zrovna resim, takze knihy jen na seznameni se s novym oborem.
Nejvíce informací se dá dohledat asi na webu, ale není nad to si s knihou lehnout do postele. Osobně mně to jde lépe do hlavy z tištěné formy…
Jojo, tištěná forma je na učení jakožto takové nejlepší. Na druhou stranu, pokud informaci hledáš, je lepší internet. (Gůgl ví všechno 🙂 )
Tak knihy spolu s internetem jsou na mém pomyslném prvním místě, nicméně pokud bude víc knih převedeno na audio tak to bude pohodlnější. Jak už bylo zmíněno dá se vzděláváním využít čas při přepravě.
Audio je skvělá věc – co se vzděláván týče, nedám na něj dopustit. Díky za názor Pepane 🙂