Různé Formy Obsahu – Audio a Video

Tvorba Obsahu - kompletní průvodce

Audio forma je vynikajícím nástrojem pro dosažení posluchačů, kteří z jakéhokoli důvodu nemohou číst vaše webové stránky.

Může se jednat o ty, kteří jsou natolik časově vytíženi, že čtení delších i středně dlouhých článků je pro ně nemožné.

A k těmto se můžete dostat právě skrze audio podobu. Tu si totiž mohou pustit každý den v autě nebo při cvičení ve fit centru a podobně. Pokud nabízíte hodnotné informace, audio forma může velmi snadno rozšířit řady vašich odběratelů.

Podívejme se na to, jak lze audio informace použít…

Audio

Podcasty

Můžete nahrát sérii podcastů, které budou zaměřené na určitý okruh problematiky nebo můžete podcasty vydávat pravidelně tak, jako píšete svůj blog. Vzhledem k tomu, že audio podoba a textová podoba si z pohledu vyhledávačů vzájemně nekonkurují (duplicitní obsah), můžete klidně namluvit každý svůj článek.

Tím si však získáte ty, kteří váš web číst nemohou, avšak už nenabídnete nic těm, kteří vaše články čtou pravidelně. A právě tito lidé jsou ti, kteří jsou vám věrní a těm byste měli věnovat svou pozornost a nezanedbávat je…

Proto je mnohem lepším řešením dělat podcasty na nějaké ucelené téma. Připravit si obsahový plán, co a kdy budete zveřejňovat a vytvořit a vydávat podcasty, které budou s vašimi webovými stránkámi komplementární. Tím oslovíte jak své pravidelné, věrné čtenáře, tak i nové posluchače.

Skvělé na podcastech je to, že je můžete nahrát například do iTunes, což je zavedený trh pro všechny majitele iPhonů, iPadů, iPodů… Kdokoli se bude tedy večer (nebo na záchodě :D) nudit a bude projíždět databázi iTunes, může narazit na váš podcast a okamžitě se pustit do poslouchání.

Kromě toho existují na internetu také různé databáze, kam můžete své podcasty přidat a lidé je tak mohou najít (ovšem na českém trhu jsem prozatím žádnou takovou databázi nenašel).

Interview

Vytváření a publikování rozhovorů je velmi populární technikou při vytváření audio obsahu. Jednoduše oslovíte nějakou autoritu z daného oboru a budete otázky směřovat směrem, který opravdu zajímá vaše posluchače.

Takovým rozhovorem přinesete svým posluchačům pestrý a různorodý pohled na problematiku. Interview se dá použít i v textové podobě, ale audio podoba je mnohem poutavější a záživnější. Rozhovory můžete uplatnit v rámci svých podcastů, nebo naprosto odděleně. Mnoho zahraničních podcasterů však podcasty s rozhovory kombinuje.

Rozhovor je skvělá příležitost pro vás, abyste oslnili své posluchače, i pro toho, kdo vám rozhovor poskytne, protože si udělá reklamu a dostane se zase mezi vaše poslucháče.

Audio knihy

Máte-li již vytvořené větší množství obsahu, můžete z něj vytvořit jeden ucelený dokument a ten převést do audio podoby. Stejně jako kdybyste vytvářeli e-book.

Já se třeba stále snažím přinutit k tomu, abych pravidelně a průběžně četl knihy. Bohužel jsem natolik vytížený, že se mi to většinou daří jen na dovolené, kde se zase snažím přečíst co nejvíce :). Naopak audio poslouchám neustále, na to si čas najdu vždy.

Pokud tedy z jednoho tématického celku vytvoříte ebook a ten následně převedete do audio podoby, opět se vám může podařit rozšířit okruh vaší audience.

Rozdíl mezi audio knihou a podcastem je v tom, že audio kniha zpravidla zaštítí mnohem větší okruh informací/problematiky než podcast.

K vytváření audio souborů vám dnes postačí i jednoduchý headset pro komunikaci na internetu. Ovšem pokud plánujete věnovat audio podobě více pozornosti, vyplatí se zainvestovat a koupit si nějaký lepší mikrofon, aby byl zvuk opravdu kvalitní. Není to nijak extra drahá záležitost

Video

Video je také velmi silnou marketingovou technikou. Kromě toho, že se najednou dostanete na místa, které mohou být hodnotným zdrojem návštěvnosti (např. YouTube, Vimeo…), tak také více zaujmete své stávající návštěvníky. Ve videu totiž dokážete mnohem lépe a názorně sdělit vše, co se dané problematiky týče.

Nemusíte vytvářet pracné animace a podobně. Podívejte se například na extrémně bohatá videa Whiteboard Friday na seomoz.com. Stačí jen tabule a fix, napsat si základ se kterým můžete pracovat a je to.

Podívejme se, jak lze video využít:

Prezentace

Můžete vytvořit prezentaci (například v Powerpointu nebo Keynote) doplněnou o váš komentář a vysvětlení. Snadno tak získáte video, které lze na internetu dobře uplatnit. Někteří (například Pat Flynn) velmi rádi vytvářejí videa pomocí tabletu tak, že jednoduše kreslí jako ve škole. Tato prezentační metoda je zejména v zahraničí velmi oblíbená.

Pokud například pořádáte nějaké živé eventy (přednášky, školení atd – o těch se budeme bavit později), můžete například celou akci natočit na kameru a použít na internetu. Nebo vzít jen prezentaci, nahrát k ní audio komentář a tu zveřejnit.

Tutoriály – videonávody

Videonávody na určitou problematiku jsou jedny z nejoblíbenějších videí na internetu. Ať už se jedná o používání produktu, práce s programem, vykonání nějaké činnosti, předvádění cviků nebo sportovních schopností.

Když se například chcete něco naučit, neni nic jednoduššího než navštívit YouTube a najít si daný videonávod. Na českém trhu jsou videonávody stále ještě nedostatkovým zbožím, takže prakticky v jakémkoli oboru je stále místo pro ten váš.

Webináře

Webinář si lze představit jako klasickou prezentaci, která však probíhá on-line. Přednášející a všichni účastníci se přihlásí na webinář a přednášející spustí video, nebo prezentaci a přednáší.

Webináře se v posledních letech staly velmi oblíbenými. Přestože jsou technicky trochu náročnější a zpravidla se žádný první webinář nikomu nepovede dokončit bez technických problémů, je to velmi poutavá a oblíbená akce. Protože se děje živě.

Narozdíl od výukového videa totiž mohou účastníci v průběhu webináře s pořadateli komunikovat, klást jim otázky nebo je doplňovat. Interaktivita webinářům přidává  na použitelnosti a oblíbenosti. Další neopomenutelnou výhodou je to, že se může webináře zúčastnit kdokoli, ať už se nachází kdekoli na světě.

Stejně jako v případě prezentací, můžete webinář vytvořit na základě materiálů, které například používáte při klasických školeních nebo předváděcích akcích. Na vaše offline akce nemusí mnoho lidí dorazit z důvodu vzdálenosti, nebo nevhodného času. Webinář však můžete uspořádat klidně večer nebo o víkendu, kdy bude mít většina vašich cílových zákazníků volno…

Online kurzy

Online kurzy jsou v podstatě sérií videonávodů (i když teoreticky mohou být v jakékoli formě), které můžete svým odběratelům poskytnout zdarma, za nějakou protislužbu nebo poplatek. Mohou být například umístěné v členské sekci, do které budou mít přístup jen ti, kteří vám dali svou e-mailovou adresu, nebo kteří uhradili poplatek.

Můžete natočit několik videí, které vašim divákům osvětlí danou problematiku a ty zároveň doplnit o interaktivní webináře. Webináře se aktuálně nejvíce organizují na konci sekvence videonávodů, nebo v závěru nějakého časového období (měsíc, kvartál, půlrok, rok…). Většinou proto, aby si účastníci ověřili, co všechno se naučili a zároveň se naučili nějaké doplňující techniky nebo si poslechli ty, kteří jsou v daném oboru již úspěšní a přiučili se od nich.

Velkým průkopníkem v této oblasti byl v České republice David Kirš se svými online kurzy, které si získali pozornost statisíců lidí.

Používáte audio a/nebo video formu předávání obsahu? Máte nějaké doplňující tipy? Podělte se s námi v komentářích 🙂

Líbil se vám článek? Sdílejte jej s ostatními…

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Do polí níže zadejte své jméno a e-mailovou adresu a získáte okamžitý přístup k e-mailovému rychlokurzu optimalizace www stránek a jako bonus obdržíte elektronickou publikaci Webové stránky snadno & bez znalostí, která vám objasní základy správně vytvořených www stránek i když jste naprostým laikem v oboru.


Váš e-mail nebude poskytnut žádné třetí straně. Sám nesnáším spam!

4 komentáře u Různé Formy Obsahu – Audio a Video

  1. Josef napsal:

    Myslím, že Podcast je zatím v ČR hodně podceňované médium. Chtělo by to víc lidí, kteří se jím zabývají.

    • Jakub napsal:

      Naprosto souhlasím a také se musím do podcastu Propagace Na Internetu pustit, je třeba pořádně nakopnout motor 🙂

  2. Pepan Mencl napsal:

    velice dobrý článek vše pěkně shrnuto na jednom místě – děkuji za inspiraci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jako jméno uvádějte prosím své opravdové jméno nebo přezdívku. Komentáře, které místo jména obsahují název firmy, webových stránek nebo klíčová slova jsou automaticky mazány!