Jste Zahlceni Informacemi a Nevíte co Dřív? Zde máte 3 Tipy pro Efektivnější Vzdělávání

3 Tipy Pro Efektivnější Vzdělávání

Představte si, že byste se vy sami byli schopni rozpůlit a najednou byste pracovali 2x rychleji.

Nebo si představte, že máte dvojnásobný počet zaměstnanců při stejných výdajích.

Jak by se vám to líbilo? Kolik věcí byste stihli navíc?

Vás ani vaše zaměstnance rozpůlit nedokážu, ale v dnešním článku vám poradím, jak můžete zdvojnásobit rychlost svého vzdělávání.

Já sám tyto techniky používám již více než rok a standardní studium mi již přijde jako ztráta času 🙂

1. Čtěte dvojnásobnou rychlostí!

Když jsem se před nějakou dobou začal potýkat s problémem zahlcení informacemi, vzbudilo to ve mě zájem o studium rychločtení. Našel jsem si tedy blogy a webové stránky, které se touto problematikou zabývají.

Údajně lze pomocí těchto technik zvýšit rychlost čtení až několikanásobně.

Četl jsem tedy… a četl… a četl a měřil časy a podobně. Ovšem do konce jsem nikdy nedošel – ve chvíli, kdy jsem měl číst zároveň 3 řádky textu jsem to prostě vzdal.

Přesto se ale rychlost mého čtení více než zdvojnásobila a to jen díky tomu, že jsem si osvojil pouhé základy rychločtení:

Nepředčitejte si čtený text

Zde je potřeba trochu trénovat, než se tohoto zlozvyku zbavíte, ale není to nic nemožného.

Vždy když čtete nějaký text si jej podvědomě předčítáte. Soustřeďte se například při čtení tohoto textu a všimněte si, že i když jej nečtete nahlas, předčítáte si jej ve své mysli. Prakticky stejným způsobem, jako byste jej četli nahlas.

Toto předčítání vás zpomaluje proto, protože dokážete číst jen takovou rychlostí, jakou si text stíháte vyslovovat ve své mysli.

Soustřeďte se tedy na to, abyste tento hlas ve své mysli potlačili. Nejde to sice hned, ale pokud se vám tohoto zlozvyku podaří zbavit, rychlost vašeho čtení by se měla znatelně zvýšit.

Mě to trvalo přibližně měsíc.

Nevracejte se při čtení zpátky

Určitě jste se nejednou přistihli při tom, že jeden odstavec textu čtete třeba už po třetí. Prostě nepochytíte dokonale myšlenku a tak se podvědomě vracíte v textu zpět.

Zbavit se tohoto zlozvyku pro mě bylo ještě obtížnější, než eliminace hlasu v mysli. A stále se mi stává, že se občas v textu vracím, když si na to nedávám pozor.

Ale určitě se mi to stává méně.

Co když vám daná myšlenka uteče? Nic se neděje. Za prvé tuto myšlenku s největší pravděpodobnosti pochytíte z dalšího textu a za druhé žádný text není ze 100% naplněný hodnotnými informacemi k prasknutí. Pokud vám tedy nějaká myšlenka uteče, určitě se svět nezboří 😉

2. Poslouchejte podcasty a sledujte videa na dvojnásobnou rychlost

Tento tip jsem slyšel před dlouhou dobou z úst mých oblíbených osobností z IBM (InternetBusinessMastery.com) , jimiž jsou Sterling a Jay.

Vzal jsem si to k srdci a od té doby poslouchám podcasty i sleduji vzdělávací videa na 2x rychlost. Zde ovšem záleží na kvalitě zpracování. Jsou-li videa či podcasty vytvořené v horší kvalitě, pak je konzumace velmi obtížná (zejména co se týče cizích jazyků).

(Ovšem s takovými pak naložím dle bodu tři, o kterém si povíme za chviličku)

Dvojnásobná rychlost poslechu i sledování zde mluví sama za sebe. Jen si spočítejte, kolik času ušetříte, když vám hodinové video zabere jen 30 minut, nebo když si čtyřiceti minutový podcast poslechnete za 20 minut.

3. Buďte selektivnější

Když jsem se před lety začal zajímat o internetový marketing a propagaci na internetu, moje RSS čtečka byla přeplněná desítkami webových stránek.

Dnes jich zbyl jen zlomek, u kterých jsem vydržel a které sleduji neustále…

Časem totiž zjistíte, že spousta webů podává podobné informace a že se pomalu začínáte točit v kruhu a přestáváte to stíhat. Nových informací se však dovíte jen pomálu.

Vyberte si tedy jen ty zdroje informací, které shledáte opravdu hodnotnými a hlavně i perspektivními do budoucna. A těch se držte! Na zbytek se vykašlete, nebo si je třeba schovejte do složky „až bude někdy čas„.

A co vy?

Život se dnes točí pořád kolem vzdělávání a studia. Dokonce i jako student střední i vysoké školy, který nadával na to, kolik má učení, se dnes neustále učím ješte mnohem více, než tenkrát…

Máte i vy nějaké osvědčené tipy, jak studovat rychleji a efektivněji? Podělte se se mnou i s ostatními 🙂

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Do polí níže zadejte své jméno a e-mailovou adresu a získáte okamžitý přístup k e-mailovému rychlokurzu optimalizace www stránek a jako bonus obdržíte elektronickou publikaci Webové stránky snadno & bez znalostí, která vám objasní základy správně vytvořených www stránek i když jste naprostým laikem v oboru.


Váš e-mail nebude poskytnut žádné třetí straně. Sám nesnáším spam!

2 komentáře u Jste Zahlceni Informacemi a Nevíte co Dřív? Zde máte 3 Tipy pro Efektivnější Vzdělávání

  1. Radek Strouhal napsal:

    Zrovna včera jsem dočetl knížku Restart, kterou doporučuji. Mimo jiné v ní bylo to, že bychom se měli naučit říkat klientům i některým zakázkám ne a měli bychom se zaměřit jen na specifické a ty dělat dobře, protože všechno se prostě dělat nedá.

    • Jakub napsal:

      Naprosto souhlasím Radku, na knihu Restart se už taky pěkně dlouho chystám 🙂 a právě to, o čem mluvíš, jsem chtěl naznačit v posledním bodě… A samozřejmě je dobré (a postupem času nezbytné) začít tuto zdravou „vybíravost“ aplikovat nejen při studiu, ale ve všem 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jako jméno uvádějte prosím své opravdové jméno nebo přezdívku. Komentáře, které místo jména obsahují název firmy, webových stránek nebo klíčová slova jsou automaticky mazány!